Dacia Sandero Stepway CVT - chtít Dacii s automatem, nebo nechtít Dacii s automatem, to je otázka
Jde dohromady nikterak oblíbená převodovka CVT s levným crossoverem od Dacie? Odpověď je, že docela ano. Před rokem na nás Dacia Sandero Stepway s manuální převodovkou a pohonem na LPG udělalo velmi dobrý dojem. A tak jen týden po Joggeru nás zlákalo Sandero svou nabídkou automatické převodovky. Chtěli jsme zjistit, jak si bude rozumět s tříválcovým litrovým turbomotorem. Je třeba říct, že pro tu automatickou převodovku je nutné oželet pohon na LPG, a tak to nakonec může být celkem Sofiina volba. Mít velmi úsporný vůz na plyn s manuálem, nebo na benzín bez nutnosti řadit? Protože peníze jsou vždy až na prvním místě tak zmíním, že v “plné palbě“ je tohle “oplastované” Sandero za 410 tisíc. Jde stále o poměrně dobrou cenu, ale rozhodně už ne úplně mimo dohled konkurence.
Sandero s délkou 4099 mm zapadá do kategorie malých vozů a je téměř na chlup stejně dlouhé jako domácí Škoda Fabia. S Fabií má ještě společného to, že i ta je k mání s automatem (ve variantě DSG) za podobné peníze, byť v nejnižší výbavě. Takže nějaké srovnání těchto vozů se celkem nabízí. A tak tenhle test bude tak trochu i kdo z koho mezi těmito vozy. Stejně drahé Sandero je sice v nejvyšší výbavě a navíc ve verzi Stepway, tím pádem by možná mohlo být poměřováno i s Kamiqem, ale ten je ale výrazně dražší, takže řekněme, že na ta auta budeme koukat přes tu pořizovací cenu lehce přes 400 tisíc Kč.
O Sanderu jsme toho napsali dost v tom loňském testu, takže bych čtenáře poprosil zajít i tam, abych se tady nemusel znovu dojímat nad jeho prostorem, jízdními vlastnostmi, provedením interiéru nebo chytrých podélných ližinách. V dnešním testu jsme přišli mimo jiné o tu krásnou bronzovou barvu, kterou nahradila bílá barva. Ta Sanderu sice docela sluší, ale podvědomě řadí vůz do flotily vedle levných bílých kurýrních dodávek. S verzí 90 TCe jsme přišli také o 10 koní navíc, kterými disponuje motor při pohonu na LPG. Ale získali jsme tu automatickou převodovku CVT. Takže něco za něco.
Důvodem častých výtek vůči CVT převodovkám není ta převodovka samotná, ale její obvyklé spojení s malými atmosférickými motory. Díky tomu se tak často zpod kapoty ozývá vytí vytočeného atmosférického motoru (třeba v Toyotě Yaris Cross). Tady ale ne. Turbomotor není třeba vytáčet a Sandero se snaží držet příjemně nízké otáčky. Práce převodovky je plynulá a především v Eco módu až sametová. V ne-Eco modu reaguje motor trochu zbrkle na pedál plynu a převodovka pak rychle neví co a občas sebou cukne. Především ve městě tak režim Eco tyhle reakce vyhladí. Je nutné sice trochu více šlapat na plyn, ale Sandero reaguje krásně plynule. Převodovka se v Sanderu snaží pracovat ve třech režimech - jemná práce s plynem znamená konstantní otáčky kolem dvou tisíc. V tomto režimu si motor jen tak brumlá a funkce variabilního převodu vůbec nevadí. Když se na plyn trochu zatlačí, Sandero si drží otáčky mezi 3 a 4 tisíci a snaží se simulovat rychlostní převody. Ve třetím režimu, tj. plyn na podlahu, pak vyžene otáčky k 5 tisícům a drží je tam. Není to bůhví jak příjemné a na zrychlení už to má jen malý vliv. Převodovka se ale umí blýsknout když Sandero zaženeme do lehkého terénu. Skvěle dávkovatelná síla a možnost pomalé jízdy do kopce, kdy bychom spojku manuální převodovky dost huntovali je určitě plus, pokud takové terény potřebujete občas zdolat. Zvýšená světlá výška je samozřejmě také plus.
A ještě to slíbené srovnání s Fabií - převodovka DSG se suchými spojkami tam funguje celkem fajn, ale lámáním chleba jsou pro ni jemné nebo rychlé rozjezdy, jemné couvání nebo popojíždění v koloně. To jsou okamžiky, které Fabii nejvíc nejdou. Naopak tomuhle CVT jdou úplně skvěle. Takže tady je celkem jasné, že do městského provozu je Sandero určitě trochu lepší volbou. Mimo obec už je to srovnatelné, tam bude pro změnu DSG působit dospěleji. Dospěleji bude působit Fabia i v jízdních vlastnostech včetně akustického hluku, to je to bez debat. A na dálnici Fabie rozhodně nepůsobí dojmem malého auta a je velký kus před naší bílou nevěstou z Rumunska.
Co se týče pohonného ústrojí, tak nepřímý vstřik paliva do motoru znamená, že Sandero je vhodné i na kratší trasy po městě. Takovou možnost v případě Fabie nabízí jen atmosférický motor MPI, který ale není v kombinaci s automatem. Sandero nabízí ze svého turbosrdce relativně skromných 67 kW a 142 Nm a to skutečně není moc. Potěšením je veliký rozsah od 1750 po 4500 tisíc otáček, kdy si na tento točivý moment můžete sáhnout. Fabia v tomto ohledu bude trochu lepší a nabídne 81 kW a hlavně 200 Nm, zrychlení za 9,6 vteřin, zatímco u Sandera si počkáte celkem dlouhých 14,2 vteřiny na stovku. Takže tady teoreticky má Fabia jednoznačně navrch. Kde nemá Fabia navrch je ta zmíněná jemnost práce převodovky. Práce DSG se suchými spojkami bylo pro mne ve Fabii spíše zklamáním, zatímco CVT v Sanderu je spíše pozitivním překvapením. To byl vlastně hlavní důvod toho, proč jsem tu Fabii do tohoto textu “zatáhl”. Za 420 tisíc můžete mít Fabii, která bude působit dospělejším dojmem ve všech režimech, ale bude ořezená na výbavě a bude mít kompromisní řešení automatu. Pocitově je motor poměrně živý, určitě živější než ve Fabii ve výchozím režimu, kdy jej elektronika sveřepě drží pod 2 tisíci otáček. V režimu Sport, kdy převodovka drží otáčky nad 2 tisíci už bych tu výrazně lepší dynamiku Fabii věřil.
Spotřebou pak Sandero trochu zaostává. I když ani Fabia nebyla bůhvíjak úsporná, tak Sandero je žíznivější. To je vidno i z hodnot WLTP spotřeb. 6,2–6,4 litrů u Sandera vs 5,5-6,1 litru u Fabie. Tentokráte jsem se s k té WLTP spotřebě nějak ani nepřiblížil. Pod 6,5 litru na sto km se prakticky dostat nelze - u Sandera s manuálem jsme jezdili za 5,5 mimo město, takže ten nárůst je až k jednomu litru, co může být pro někoho trochu velká cena za ten automat. Na dálnici si Sandero vezme kolem 7,5 litru. I tahle hodnota by mohla být nižší, ale odpovídá verzi s manuálem. Celková kombinovaná spotřeba nakonec skončila na 7 litrech při výletním tempu a předvídavé jízdě. Tady bych se trochu bál, že cholerickému řidiči bude klidně začínat číslem 8, protože motor si často bude sahat na svoje limity. Těch 142 Nm skutečně není moc.
Pokud trváte na automatu, tak u Sandera chybu neuděláte. Je to úplně normální auto, které úplně normálně jezdí a bude vám dobře sloužit. Pokud však na automatu netrváte, můžete ušetřit 30 tisíc a mít verzi s manuálem a LPG, která bude jezdit s polovičními náklady. Je to na vás.