Peugeot 2008 1.2 GT EAT8 - pan nepřehlédnutelný
Peugeot 2008, větší bratr evropského Auta roku 2020, Peugeot 208, vychází ze stejného základu, nabízí stejnou techniku, stejné designové prvky a téměř stejné ztvárnění interiéru. To kombinuje s dnes tak populární vyšší stavbou, masivní karoserií s drsným vzhledem SUV, a vytváří tak dojem velkého auta za málo peněz. Výsledek pak překvapí hlavně tím, jak daleko padlo jablko od stromu a jak odlišná 2008 od 208 je. Na test jsme měli verzi se 155 koňovou variantou benzínového tříválcového motoru 1.2 PureTech, který známe z řady jiných modelů tohoto koncernu. Ne náhodou je 2008 je v řadě ohledů (cena, velikost, zaměření) podobná nedávno testované Škodě Kamiq, takže jsem zvědav, jak dalece se budou lišit.
Obal klame
Peugeot oblékl model 2008 do slušivého a velmi sebevědomého kabátku. Zepředu překvapí vysoká, téměř kolmá maska s obrovskou mřížkou “chladiče”. Jen málokterý model má tak rozměrnou a kolmou masku. Už z dálky jde 2008 na silnici rozeznat díky lvím klům a často i díky té slušivé základní oranžové barvě. Náš kousek měl příplatkovou šedou, co je podle mě trochu přešlap - zářivé barvy těmto autům sluší, protože zvýrazní ty jejich oplastované a drsně vyhlížející nárazníky a jiné doplňky. V tomto případě ještě ušetříte 14 tisíc, protože ta oranžová je bez příplatku. Ale i tak je 2008 vzhledově velmi povedené auto - zezadu je hranatější, zepředu krásně zakulacená a z boku masivní, že se až nechce věřit, že vychází z auta segmentu B. Podíl na tom krásném vzhledu má ta velká, rovná kapota, jejíž kraje jsou ve více než metrové výšce nad zemí. Ta je zárukou vnímání mohutnosti auta zvenku i zevnitř, ale přes její pravou stranu není vidět. A to jakože vůbec. Tady ustoupil vzhled funkčnosti až moc. Na velkých, v našem případě 18 palcových, kolech vypadá auto skvěle a v tomto segmentu jen těžko hledá přemožitele co se vzhledu týče. Ale bohužel ten kabátek trochu klame, k tomu se ale dostaneme.
Vnitřek neklame
Uvnitř najdeme zcela novou palubní desku, která svými “divokými” tvary navozuje pocit, který ve vás koncernové SUV určitě nevyvolají - že jde o něco extra, něco z budoucnosti. Spousta různých materiálů, tvarů a dekorů vytvářejí nezvyklý celek, který ve spojení s iCockpit uspořádáním s malým volantem a inovativním 3D zobrazením přístrojového štítu opravdu udělají dojem více než dobrý. Takový, který jinde nenajdete. Palubní deska plynule navazuje na výplň dveří a vytváří dojem jednolité hradby kolem řidiče. Krása. Tradiční zkoumání kvality materiálů příslušnost k třídě malých SUV nezapře a velké plochy, včetně celé prostřední konzole, vyvedené v černém lesklém plastu vypadají dobře, ale praktické moc nejsou. Praktická je naopak polička na mobil a dvě úložné schránky za ní. Tolik statická obhlídka interiéru. Zatím všechno spíše dobré.
Oživení motoru provází kromě lehkého otřesení karoserie i plejáda animací na novém 3D iCockpitu. A pomalejší start hlavní palubní jednotky. A tady už pomalu slova chvály dochází. Většina animací na infodispleji je zbytečně zdlouhavá a často i trhaná. Co je možná detail, ale změna typu zobrazení trvá opravdu dlouho - na druhou stranu poskytuje spoustu možností zobrazení včetně překrásně promítané mapy s 3D zobrazením navigace, a to je opravdu efektní a impozantní. Hlavní palubní jednotka je poněkud pomalejší a přepínání jejich kontextů se děje přes dotykové klávesy v druhé řadě za řadou fyzických tlačítek. To považuji za nešťastné řešení. Není šance to trefit poslepu a ve spojení s lehkou prodlevou displeje a žádnou zpětnou vazbou “tlačítek” znamená až příliš velké rozptylování řidiče i na tak běžné úkony, jako je změna teploty, nebo vypnutí klimatizace. Škoda, že tu výrobce nezkopíroval řešení z modelu 3008 resp. 508. Ale naštěstí automatická klimatizace může z velké části fungovat bez velké obsluhy, takže se s tím dá žít. Nepotěší ani slabší odezvy při práci s navigací, případně při připojeném telefonu s CarPlay, kde se rozhraní dá označit za plynulé jen stěží.
Brumlavý a skromný motor
Co se týče pohonné jednotky, tak jde o známý 1.2 PureTech se 155 koňmi a točivým momentem 240 Nm. Z tak malého tříválce jsou to celkem úctyhodné hodnoty a pro takový typ vozu možná až zbytečné. Sprint na stovku zvládá 2008 za 8,2 vteřiny, pro tento segment jistě nadprůměrná hodnota. Zajímavá je také hodnota udávané WLTP spotřeby, která je 6,2 litru (jen o 0,3 litru více než 208). A tato spotřeba je velmi blízká reálné hodnotě. Překvapí (stejně jako u Kamiqu) poměrně malý rozptyl městské, mimoměstské a dálniční hodnoty. Pod 6 litrů se prakticky nedostanete, nad 7 během plynulé jízdy spíše také ne. Náš týdenní průměr skončil na 6,5 litrech. A to bych pohledem na tu velkou čelní plochu asi netipoval a třeba v Peugeotu 308 i 208 tento motor s touto převodovkou spotřeboval více paliva. Za jízdy je Peugeot velmi dobře utlumen, ve městě je slyšet jen velmi příjemné “pochrochtávání” motoru někde z dálky a je krásně slyšet jak si motor přede a převodovka mu připravuje vhodné stupně. S převodovkou EAT8 máme už zkušeností dost, je podařená, rychlá a úsporná. Téměř vždy ví, jakou rychlost zvolit a před předjížděním se dá ťuknutím na plyn pobídnout k podřazení. Ale s tak velkým točivým momentem nemusí při většině situací podřazovat. Díky osmi stupňům může stále držet optimální otáčky při ustálené jízdě. Jen výjimečně sebou auto lehce cukne, to hlavně při rychlé změně z D na R, při manévrování na parkovišti.
Daleko od stromu
Největší překvapení mne čekalo za jízdy - zatímco 208 je jedno z nejpohodlnějších aut své třídy díky měkkému nastavení podvozku, 2008 tady padla od stromu poměrně daleko. Na velkých 18 palcových kolech je poměrně tvrdá, v zatáčkách se špatným povrchem občas uskočí nejen zadní, ale i přední náprava. A za to ode mne tento model chválu nesklidí. Na dobré silnici je příkladně stabilní, téměř se nenaklání a umí projet zatáčkou rychlostmi, až spolujezdkyně jen tajila dech. Ale je to, co očekáváte od francouzského crossoveru? Kdyby tlumila nerovnosti tak dobře jako 208, asi bych na ni pěl ódy, protože těch pohodlných SUV zase tolik není (ale třeba Kamiq k nim patří). Menší pneumatiky možná některé neduhy utlumí, ale v této konfiguraci jsou nástrahy českých silnic až příliš velký oříšek. Základní verze má kola dokonce o dva palce menší a ty myslím už svou vyšší bočnicí pomohou problém vyřešit. Na druhou stranu, hlučnost podvozku a celkové utlumení interiéru je na skvělé úrovni, ve městě je slyšet prakticky jen to příjemné brumlání motoru, v dálničních rychlostech pak trochu hluku od zrcátek. V tomto směru se nemá 2008 za co stydět a rozhodně patří ke špičce.
Elektronika
Výrobci se snaží protlačit bohatou nabídku elektronické výbavy i do nižších segmentů a tak 2008 nabízí prakticky cokoliv, co si vymyslíte - vyhřívání sedadel, vyhřívané přední sklo, sledování mrtvého úhlu, navigaci, panoramatickou střechu, bezklíčové otevírání a startování, automatická světla i stěrače, autonomní brzdění nebo adaptivní tempomat s aktivním držením v jízdním pruhu. To poslední je často takovým testem vyladěnosti elektroniky a Peugeot se velmi zlepšuje. Pořád sice neupustil od toho nešťastného ovládání pod volantem, kde je 6 tlačítek, které je potřeba poslepu ovládat, ale velmi se zlepšil komfort držení vzdálenosti od vozu před vámi - přiblížilo se to způsobu, jakým tuto situaci řeší člověk - povolením plynu a dojetím vozu nikoliv prudkým brzděním jako tomu bylo dříve. Kde ještě pořád automobilka má prostor ke zlepšení je aktivní udržování v jízdním pruhu. Kromě toho, že některé (i dálniční) zatáčky auto prostě nezvládne, to bych i chápal. Co mi ale velmi vadilo, jsou neustálé drobné korekce směru i v případně zcela rovné silnice. A tak režim, kdy auto samo řídí ale občas to vzdá, je vlastně mnohem náročnější na pozornost, než ho sám řídit. A tak bych to držení v pruhu asi oželel. A osobně i tu panoramatickou, otevírací střechu. Nad 70 km/h je celkem hlučná a ten akustický rozdíl mezi otevřenou a zavřenou střechou je propastný.
Závěr
Peugeot 2008 je auto, které jede na módní vlně zvýšených malých SUV a designově se výrobci mimořádně povedl. K tomu přidejme unikátní 3D iCockpit uspořádání s malým volantem a skvělý tříválcový motor a máme celkem zajímavý, na silnici nepřehlédnutelný, kousek. Rezervy jsou stále v elektronické výbavě, která umí potrápit. Pokud se shodneme, že je to auto spíše na kratší vzdálenosti, tak lze oželet řadu příplatkových výbav a mít povedené auto už za 430 tisíc ve výbavovém stupni Active - výhodou jsou 16tky kola na kterých auto bude příjemnější na jízdu. A málem bych zapomněl - kufr má 405 litrů :-)